رئیس جهاددانشگاهی استان سمنان خبر داد:

ذخیره سازی بالغ بر ۷۰۰ نمونه خون بند ناف نوزادان در استان سمنان

۲۷ آبان ۱۳۹۹ | ۰۹:۵۶ کد : ۲۴۷۶۹ عمومی تاپ خبر پژوهشی و فناوری
رئیس جهاددانشگاهی استان سمنان از ذخیره سازی بالغ بر ۱۲۰ نمونه خون بند ناف نوزادان در نمایندگی خون بند ناف رویان جهاددانشگاهی این استان در سالجاری خبر داد.
ذخیره سازی بالغ بر ۷۰۰ نمونه خون بند ناف نوزادان در استان سمنان

به گزارش روابط عمومی جهاددانشگاهی استان سمنان، حسن رهایی با اعلام این خبر گفت: علی رغم شرایط بحرانی شیوع کرونا در کشور، تعداد موارد ذخیره سازی خون بند ناف در سالجاری با رشد قابل توجه نسبت به مدت مشابه سال قبل روبرو بوده است و بالغ بر 120 نمونه خون بند ناف در این بانک ذخیره سازی شده است.

وی با اشاره به فرارسیدن 27 آبان، همزمان با 17 نوامبر روز جهانی ذخیره سازی خون بند ناف به فعالیت 7 ساله نمایندگی خون بند ناف جهاددانشگاهی در استان سمنان اشاره کرد و افزود: این نمایندگی از سال 1392 تا کنون در جهاددانشگاهی استان در حال خدمت رسانی است و تا کنون بالغ بر دو هزار و 500 مراجعه و بیش از 700 نمونه از استان سمنان در بانک خون بند ناف رویان جهاددانشگاهی ذخیره سازی شده است.

رئیس جهاددانشگاهی استان سمنان بیشترین میزان ذخیره سازی خون بند ناف نوزادان در استان سمنان را در مهرماه سالجاری عنوان کرد و گفت: طبق ارزیابی صورت گرفته از بانک خون بند ناف رویان جهاددانشگاهی کشور، نمایندگی استان سمنان در مهرماه سالجاری بهترین عملکرد در بحث ذخیره سازی خون بند ناف نسبت به سنوات گذشته داشته است.

رهایی با تأکید بر اینکه خدمات ذخیر سازی خون بند ناف نوزادان در تمام شهرستان های استان ارائه می شود، ادامه داد: با توجه به برخورداری نمایندگی از نیروی مجرب در زمینه ژنتیک، مهمترین وظیفه این نمایندگی طلاع رسانی، جمع آوری، ارتباط خوب و مستمر با جامعه و ارسال نمونه خون بندناف خانواده های متقاضیان است.

وی خاطرنشان کرد: ذخیره سازی خون بندناف نوزادان از سال 1384 تا کنون در ایران در حال اجرا است و تا کنون بالغ بر 136 هزار و 850 نمونه در کشور ذخیره سازی شده است و بیش از 100 پیوند از طریق این سلول ها برای درمان بیماری های صعب العلاج توسط بانک عمومی و خصوصی رویان انجام شده است.

رئیس جهاددانشگاهی استان سمنان اظهار داشت: ارائه مشاوره پزشکی و اطلاع رسانی در خصوص کاربردها و مزایای سلول های بنیادی خون بندناف به مراجعین محترم ، برگزاری کلاس های آموزشی پیرامون فواید ذخیره سازی خون بندناف برای مادران باردار و زوجین، برگزاری جلسات توجیهی برای کارمندان ادارات دولتی و اطلاع رسانی از طریق رسانه های جمعی از قبیل مصاحبه با رادیو و تلویزیون، روزنامه ها و رسانه ها و پخش بروشورهای آموزشی در تمامی مطب های زنان زایمان و مطب های رادیولوژی از مهمترین اقدامات دفتر نمایندگی استان سمنان بوده است.

رهایی همچنین از امکان ارائه تسهیلات بانکی مناسب به متقاضیان ذخیره سازی خون بند ناف در استان سمنان خبر داد و گفت: کسب عناوین نمایندگی برتر در کشور در سال 97، مدیر نمایندگی خون بند ناف برتر کشور در سال 95، بیشترین درصد رشد نمونه های فریز شده در سال 95 و بیشترین درصد رشد ثبت قراردادهای اینترنتی در کشور در سال 98 از جمله موفقیت ها و عناوین کسب شده توسط نمایندگی خون بند ناف جهاددانشگاهی استان سمنان در سطح کشور است.

کلید واژه ها: جهاددانشگاهی سمنان رویان جهاددانشگاهی جهاددانشگاهی خون بند ناف نوزادان بانک خون بند ناف رویان


نظر شما :