نماینده سمنان، مهدیشهر و سرخه مطرح کرد:

تبدیل مهدیشهر به قطب دامپروری نیازمند توجه به مرکز به‌نژاد دامی جهاددانشگاهی استان سمنان

۲۸ دی ۱۴۰۰ | ۱۰:۵۰ کد : ۴۰۶۸۸ عمومی تاپ خبر پژوهشی و فناوری
نماینده مردم سمنان، مهدیشهر و سرخه با اشاره به ظرفیت ها و توانمندی های جهاددانشگاهی استان سمنان گفت: توانایی علمی و دانش جهاددانشگاهی در حوزه های مختلف در جهت توسعه استان بکار گرفته می شود.
تبدیل مهدیشهر به قطب دامپروری نیازمند توجه به مرکز به‌نژاد دامی جهاددانشگاهی استان سمنان

به گزارش روابط عمومی جهاددانشگاهی استان سمنان، عباس گلرو در نشستی با سرپرست، معاونین و مدیران جهاددانشگاهی استان سمنان به منظور بررسی روند پیشرفت احداث مرکز به نژاد دامی در شهرستان مهدیشهر گفت: با توجه به مصوبه اخیر سفر رئیس محترم جمهور به استان سمنان و تبدیل شدن شهرستان مهدیشهر به قطب دامپروری و  همچنین راه اندازی ایستگاه اصلاح نژاد دام سنگسری این موضوع می تواند یکی از مأموریت های ملی این مرکز باشد.

وی افزود: این مرکز باید به دنبال انجام مأموریت های مهم در سطح ملی باشد و خدمات ارائه شده در این مرکز نیز باید در سطح بالایی باشد، تا شاهد توسعه فعالیت های پژوهشی و تحقیقاتی در استان توسعه باشیم و این امر شتاب گیرد، از همین جهت باید تلاش کنیم انشاءالله تا پایان سال فاز اول این طرح به بهره برداری برسد.

نماینده مردم سمنان، مهدیشهر و سرخه همچنین گفت: بحث درمان ناباروری و سایر فعالیت های تحقیقاتی و پژوهشی که مبنای انسانی دارد می تواند از جمله مأموریت های دیگر این مرکز در استان سمنان باشد.

گلرو افزود: جهاددانشگاهی استان سمنان در حوزه علم و فناوری و دانش بنیان می تواند کارهای بزرگی انجام دهد، بهره گیری از ظرفیت و توانایی شرکت های دانش بنیان، شرکت های فناورانه و... این می تواند یکی از مأموریت های این مرکز باشد.

سرپرست جهاددانشگاهی استان سمنان نیز در این نشست از پیشرفت نزدیک به 99 درصدی ساخت مرکز به نژاد دامی و اصلاح نژاد جهاددانشگاهی استان سمنان در شهرستان مهدیشهر خبر داد و گفت: با تلاش و پیگیری های انجام شده، تجهیزات آزمایشگاه پایه این پژوهشکده نیز تأمین شده است و انشاءالله با حمایت و مساعدت و تأمین اعتبار لازم، فاز اول این مرکز تا پایان سال به بهره برداری خواهد رسید.

علی منصفی راد افزود: لازم است یک مأموریت ویژه و خاص برای این مرکز تعریف شود چراکه پشتوانه علمی و دانش کافی در مجموعه جهاددانشگاهی وجود دارد، در بحث مصوبه سفر رئیس جمهور به استان سمنان در خصوص تبدیل مهدیشهر به قطب دامپروری که از سوی رئیس جمهور مطرح و ابلاغ شد، مرکز به نژاد دامی در مهدیشهر احداث شده است و دارای مصوبه و ابلاغ کشوری نیز است.

وی با بیان اینکه مبنا و پایه تحقیق و پژوهش، کار علمی است، گفت: این ظرفیت، توانمندی و پتانسیل در مجموعه جهاددانشگاهی وجود دارد، در مصوبه تبدیل مهدیشهر به قطب دامپروری، جهاددانشگاهی دانش خوبی در این زمینه دارد، این دانش در پژوهشگاه رویان، پژوهشکده ابن سینا، پژوهشکده رویان اصفهان و... وجود دارد.

سرپرست جهاددانشگاهی استان سمنان اضافه کرد: فعالیت در حوزه های مختلف مانند تأسیس بانک نرم افزاری اطلاعات ژنی، فعالیت های در حوزه اصلاح نژاد، کلینیک تخصصی دامپروری، در بحث معرفی محصولات، اتصال به بازار فروش و بازاریابی و... جهاددانشگاهی آماده دارد این مأموریت را بر عهده بگیرد، همچنین در بحث مطالعات این طرح نیز جهاددانشگاهی آمادگی دارد با هر دستگاه مربوطه ای مانند جهادکشاورزی، دامپزشکی و... همکاری و هم افزایی داشته باشد.

کلید واژه ها: جهاددانشگاهی جهاددانشگاهی استان سمنان استان استان سمنان مرکز نژاد دامی مهدیشهر پژوهشگاه رویان رویان


نظر شما :