مدیرکل محیط زیست استان سمنان:

از ورود جهاددانشگاهی به ذخیره‌سازی ژن یوزپلنگ ایرانی استقبال و حمایت می کنیم

۱۸ اسفند ۱۴۰۰ | ۱۶:۱۳ کد : ۴۲۲۲۱ عمومی تاپ خبر پژوهشی و فناوری
مدیرکل سازمان محیط زیست استان سمنان در نشست با سرپرست جهاددانشگاهی استان سمنان، خواستار همکاری جهاددانشگاهی در حفظ ژن‌های یوزپلنگ آسیایی شد و گفت: سازمان محیط‌زیست آمادگی دارد که در همین ارتباط تفاهمنامه همکاری با جهاددانشگاهی منعقد کند.
از ورود جهاددانشگاهی به ذخیره‌سازی ژن یوزپلنگ ایرانی استقبال و حمایت می کنیم

امیر عبدوس با اشاره به خطر انقراض یوزپلنگ آسیایی اظهار کرد: هرگاه جمعیت افراد یک گونه به کمتر از 50 نفر برسد، آن گونه منقرض شده تلقی می‌شود و لذا با توجه به اینکه افراد جمعیت یوزپلنگ آسیایی نیز به حدود 50 فرد کاهش یافته ،حفظ ژن‌های این گونه از اهمیت به سزایی برخوردار است.

وی با بیان اینکه هر چه جمعیت یک گونه کاهش بیابد تنوع ژنی آن گونه نیز کاهش می یابد تصریح کرد: حفظ تک تک ژن‌های یوزهای آسیایی موجود برای محیط زیست از اهمیت بالایی برخوردار است و از همین رو از هر طرحی که به حفاظت بیشتر از این گونه با ارزش کمک کند استقبال می‌کنیم.

مدیرکل سازمان محیط زیست استان با اشاره به انتقال سه فرد یوزپلنگ آسیایی پارک پردیسان به استان سمنان گفت: ذخیره‌سازی ژن‌های این سه یوزپلنگ که سن بالایی هم دارند برای محیط زیست اهمیت دارد و لذا از ورود جهاددانشگاهی به این حوزه استقبال می کنیم.

عبدوس با بیان اینکه از ورود جهاددانشگاهی به حفظ ژن‌های این گونه نادر استقبال می کنیم اضافه کرد: سازمان محیط زیست در این بخش هم حمایت مالی و هم حمایت معنوی را خواهد داشت، ضمن اینکه  می‌توان با انعقاد یک تفاهمنامه بین جهاددانشگاهی و سازمان محیط زیست زمینه برای ارتقا سطح همکاری‌های دو دستگاه را بیش از پیش فراهم کرد.

وی همچنین از وجود 9 آزمایشگاه معتمد محیط‌زیست در این استان خبر داد و گفت: محیط زیست استان سمنان علاقه‌مند به افزایش این آزمایشگاه ها در استان است.

وی با اشاره به پشتوانه علمی و پژوهشی موجود در جهاددانشگاهی استان خاطرنشان کرد: ورود جهاددانشگاهی و دیگر دستگاه های اجرایی به حوزه های زیست محیطی و توسعه آزمایشگاه های وابسته به این نهادها که از استاندارد بالاتری نیز برخوردارند، می‌تواند به حفاظت از محیط زیست در استان کمک کند.

عبدوس از آمادگی حفاظت محیط زیست استان برای همکاری با آزمایشگاه‌های جهاددانشگاهی استان خبر داد و افزود: زمینه‌سازی برای شکل گیری این همکاری‌ها، نیازمند ارائه درخواست از سوی جهاددانشگاهی و تجهیز آزمایشگاه است و ما نیز آمادگی داریم که حداکثر همکاری را در این بخش با جهاددانشگاهی استان داشته باشیم.

مدیرکل سازمان محیط زیست استان تصریح کرد: این سازمان آمادگی دارد در بخش های مختلف دیگر نیز با نهاد انقلابی جهاددانشگاهی استان همکاری کند.

کلید واژه ها: محیط زیست سازمان محیط زیست جهاددانشگاهی جهاددانشگاهی سمنان استان سمنان سمنان


نظر شما :