در راستای ایجاد قطب دامپروری کشور انجام می شود؛

راه اندازی مرکز رشد و فناوری دامپروری و بهره‌برداری از فاز اول مرکز اصلاح و به‌نژاد دامی جهاددانشگاهی استان سمنان

۲۲ اردیبهشت ۱۴۰۱ | ۱۳:۲۱ کد : ۴۳۶۱۴ عمومی تاپ خبر پژوهشی و فناوری تجاری سازی فناوری و اشتغال
رئیس جهاددانشگاهی استان سمنان گفت: در راستای ایجاد قطب دامپروری کشور، مرکز رشد و فناوری دامپروری با همکاری بسیج علمی سپاه استان در مرکز به نژاد دامی و اصلاح نژاد دام سبک جهاددانشگاهی استان در شهرستان مهدیشهر راه اندازی می شود.
راه اندازی مرکز رشد و فناوری دامپروری و بهره‌برداری از فاز اول مرکز اصلاح و به‌نژاد دامی جهاددانشگاهی استان سمنان

به گزارش روابط عمومی جهاددانشگاهی استان سمنان، علی منصفی راد در جلسه ایجاد قطب دامپروری شهرستان مهدیشهر از مصوبات سفر رئیس جمهور به استان سمنان که به ریاست استاندار سمنان برگزار شد، گفت: طرح های فناورانه جهاددانشگاهی با بهره گیری از ظرفیت ها و پتانسیل های استان سمنان تهیه و ارائه شده است، با توجه به دستور ریاست محترم جمهوری در سفر اخیر سال گذشته به استان سمنان مبنی بر تبدیل شدن شهرستان مهدیشهر به قطب دامپروری کشور، در این حوزه یک طرح فناورانه تهیه و ارائه شده است و امیدواریم با حمایت ها و مساعدت هایی که انجام خواهد شد بتوانیم اقدامات خوبی انجام دهیم.

وی با بیان اینکه مطالعات طرح ایجاد قطب دامپروری کشور در شهرستان مهدیشهر طبق تفاهم نامه همکاری با سازمان جهادکشاورزی استان سمنان در دست اقدام هست، افزود: مطالعات این طرح در چند فاز و در سه حوزه مطالعات قطب و طرح ایجاد مجتمع های دامپروری و ایستگاه اصلاح نژاد در شهرستان مهدیشهر انجام می شود و امیدواریم طی مدت 2 تا 3 ماه مطالعات فاز اول طرح به اتمام برسد و مراحل اجرایی طرح آغاز شود.

رئیس جهاددانشگاهی استان سمنان تأکید کرد: در همین راستا، دبیرخانه دائمی طرح در جهاددانشگاهی سمنان ایجاد شده است، همچنین مرکز به نژاد دامی و اصلاح نژاد جهاددانشگاهی در راستای عملیاتی شدن قطب دامپروری کشور در منطقه دربند شهرستان مهدیشهر در حال راه اندازی است که فاز اول آن با تجهیز آزمایشگاه پایه تا اواسط خرداد ماه به بهره برداری می رسد.

منصفی راد ادامه داد: این پروژه در مساحتی بالغ بر 2 هزار مترمربع در حال ساخت است که فاز اول آن با تجهیز آزمایشگاه پایه اواخر خرداد ماه به بهره برداری می رسد، همچنین در راستای ایجاد قطب دامپروری کشور در شهرستان مهدیشهر، مرکز رشد و فناوری دامپروری نیز با همکاری بسیج علمی سپاه استان در مرکز به نژاد دام سبک و اصلاح نژاد جهاددانشگاهی استان در منطقه دربند مهدیشهر راه اندازی می شود.

وی تصریح کرد: با توجه به اهمیت موضوع و تأکید استاندار محترم مبنی بر پیگیری و تسریع در انجام مصوبات سفر رئیس محترم جمهوری، مجموعه جهاددانشگاهی استان سمنان از تمام ظرفیت های علمی، پژوهشی، تحقیقاتی و آموزشی در جهت انجام این طرح استفاده خواهد کرد و لازم است ضمن اختصاص اعتبارات لازم استانی و ملی، تمام دستگاه ها و سازمان ها نیز همراهی و حمایت خوبی داشته باشند.

دعوت استاندار سمنان از سرمایه گذاران برای مشارکت در ایجاد قطب دامپروری کشور در مهدیشهر

استاندار سمنان نیز در این جلسه گفت: ایجاد قطب دامپروری کشور در شهرستان مهدیشهر یکی از مهمترین مصوبات سفر رئیس محترم جمهور به استان سمنان در سال گذشته است که به طور ویژه باید پیگیری شود.

سیدمحمدرضا هاشمی در جلسه پیگیری ایجاد قطب دامپروری کشور در مهدیشهرکه در استانداری سمنان برگزار شد، گفت: لازم است همه دستگاه ها و سازمان ها و همچنین بخش خصوصی در اجرای این طرح مشارکت کنند، از سرمایه گذاران بخش خصوصی نیز دعوت می شود برای مشارکت در ایجاد قطب دامپروری کشور در شهرستان مهدیشهر مشارکت کنند.

وی افزود: بستر و شرایط لازم برای حضور سرمایه گذاران بخش خصوصی در اجرای این طرح فراهم است و حمایت و مساعدت لازم در این خصوص انجام می شود.

استاندار سمنان ادامه داد: مسوول پیگیری این طرح با جهادکشاورزی است و با همکاری جهاددانشگاهی استان سمنان مطالعات فاز اول قطب دامپروری و جانمایی به صورت متمرکز در منطقه فولادمحله شهرستان مهدیشهر آغاز می شود و انشاءالله تا چند ماه آینده کلنگ قطب دامپروری کشور در فاز اول با حضور مسوولان کشوری و استانی زده خواهد شد.

هاشمی اضافه کرد: اجرای کامل مطالعات ایجاد قطب دامپروری کشور در شهرستان مهدیشهر بالغ بر 3.5 میلیارد تومان اعتبار لازم دارد که برای انجام مطالعات فاز اول از محل تملک دارایی 1401 و همچنین سرجمع اعتبارات استانی و ملی سفر رئیس جمهور به استان سمنان اختصاص خواهد یافت.

وی اظهار داشت: با توجه به محدودیت منابع آبی، مطالعات طرح با تمرکز بر یک نقطه و تأمین زیرساخت در منطقه فولاد محله شهرستان مهدیشهر آغاز می شود.

استاندار سمنان با اشاره به ظرفیت ها و پتانسیل های علمی، پژوهشی و تحقیقاتی جهاددانشگاهی به عنوان مشاور علمی و مطالعاتی طرح گفت: قطب دامپروری مهدیشهر متعلق به همه مردم و افراد مالک دام وعشایر است و باید از مشارکت بخش خصوصی نیز حتماً استفاده شود، سایر دستگاه ها و سازمان ها نیز همکاری لازم را داشته باشند.

کلید واژه ها: سمنان استان سمنان استاندار سمنان جهاددانشگاهی استان سمنان قطب دامپروری ایجاد قطب دامپروری جهاددانشگاهی


نظر شما :