رئیس جهاددانشگاهی استان سمنان خبر داد:

تشکیل ۷ کارگروه تخصصی برای پیشبرد طرح ملی مطالعات قطب دامپروری مهدیشهر

رئیس جهاددانشگاهی استان سمنان از تشکیل ۷ کارگروه تخصصی در معاونت پژوهشی این نهاد برای پیشبرد مطالعات پروژه ملی ایجاد قطب دامپروری کشور در شهرستان مهدیشهر خبر داد.
تشکیل ۷ کارگروه تخصصی برای پیشبرد طرح ملی مطالعات قطب دامپروری مهدیشهر

به گزارش روابط عمومی جهاددانشگاهی استان سمنان، علی منصفی‌راد در جلسه پیگیری ایجاد قطب دامپروری کشور در فرمانداری مهدیشهر که با حضور معاون هماهنگی امور اقتصادی استاندار سمنان، فرماندار مهدیشهر و جمعی از مسوولین برگزار شد گفت: مطالعات پروژه ملی قطب دامپروری کشور در شهرستان مهدیشهر در حوزه های 7 گانه دامپروری، کشاورزی، گردشگری، مدیریت، بازرگانی، فرهنگی و مهندسی ذیل کارگروه های تخصصی در حال انجام است.

وی از طرح ملی" قطب دامپروری مهدیشهر" به عنوان یک نقطه عطف در رشد و توسعه صنعت دامپروری در این استان نام برد و با اشاره به فازهای سه‌گانه پیش‌بینی شده در اجرای این طرح مهم ملی افزود: براساس تفاهمنامه منعقد شده، جهاددانشگاهی استان در انجام مطالعات سه فاز  این طرح مشارکت دارد.

رئیس جهاددانشگاهی استان سمنان از انجام مطالعات این طرح از سوی جهاددانشگاهی استان خبر داد و گفت: علاوه بر این، ایجاد ایستگاه اصلاح نژاد گوسفند سنگسری نیز بر عهده جهاددانشگاهی استان است. ضمن اینکه جهاددانشگاهی استان در همین راستا پروژه احداث مرکز اصلاح نژاد و مرکز به‌نژاد دامی با تکیه بر دام سبک را نیز به عنوان یک طرح ملی فناورانه در حال اجرا دارد.

منصفی راد ادامه داد: این طرح فناورانه در راستای تحقق شعار سال و توجه به منویات مقام معظم رهبری در خصوص سال تولید دانش‌بنیان و اشتغال‌آفرین و در قالب یک ایستگاه تخصصی عملیاتی می‌شود و می تواند به عنوان یک بازوی اجرایی به اجرایی شدن بهتر طرح ملی" قطب دامپروری مهدیشهر" کمک کند، جهاددانشگاهی در سطح ملی و با اتکا به دو پژوهشگاه بزرگ رویان و ابن‌سینا از توانمندی بسیار بالایی در این بخش برخوردار است که انتقال دانش آن به استان می‌تواند به رشد و توسعه بیشتر استان نیز کمک کند.

وی از ارتباط و تعامل خوب بین وزارت جهادکشاورزی و سازمان جهاددانشگاهی به عنوان یک فرصت مناسب برای اجرایی شدن طرح ملی" قطب دامپروری مهدیشهر" و ارتقا سطح همکاری های جهادکشاورزی و جهاددانشگاهی در استان یاد کرد و افزود: خوشبختانه راه اندازی مرکز به‌نژاد دامی جهاددانشگاهی استان به عنوان یک طرح فناورانه به تایید جهاددانشگاهی کشور رسیده و بخشی از اعتبارات آن نیز تامین شده است.

رئیس جهاددانشگاهی استان سمنان از خرید تجهیزات آزمایشگاه پایه جهاددانشگاهی در مرکز به‌نژاد دامی جهاددانشگاهی استان در شهرستان مهدیشهر خبر داد و عنوان کرد: تجهیزات متعددی با اعتباری افزون بر 11 میلیارد تومان خریداری شده است.

منصفی‌راد از تلاش برای راه اندازی این مرکز تا اواخر خرداد یا اوایل تیرماه امسال خبر داد و اظهارامیدواری کرد: با راه‌اندازی مرکز اصلاح نژاد و به نژاد دامی و ایستگاه اصلاح نژاد دام سنگسری، بسترهای لازم برای رشد و توسعه بیشتر صنعت دامپروری در استان سمنان و خصوصا شهرستان مهدیشهر فراهم شود.

این عضو کارگروه اشتغال استان با اشاره به ظرفیت های بالای جهاددانشگاهی در حوزه های علمی و پژوهشی گفت: علاوه بر این وجود مرکز ملی ژنتیک ایران در جهاددانشگاهی و بهره‌مندی آن از یک بانک غنی ژن در حوزه‌های زیستی، گیاهی و جانوری نیز می‌تواند، علاوه بر زمینه‌سازی برای همکاری‌های بیشتر بین جهادکشاورزی و جهاددانشگاهی استان به پیشبرد بهتر طرح ملی" قطب دامپروری مهدیشهر" نیز کمک کند.

در این جلسه تعاونی های کشاورزی پرور شهرستان مهدیشهر، اعضای هیئت مدیره تعاونی مهدیشهر، اعضای شورای شهر، اعضای شرکت تعاونی عشایری، شرکت تعاونی کشاورزی شهرستان، مسوولین اداره منابع آب و جهادکشاورزی شهرستان مهدیشهر نیز حضور داشتند.

کلید واژه ها: جهاددانشگاهی جهاددانشگاهی استان سمنان استان سمنان مهدیشهر شهرستان مهدیشهر دامپروری مهدیشهر قطب دامپروری مهدیشهر جهادکشاورزی


نظر شما :