در نشست علمی هم اندیشی طرح ملی قطب دامپروری مهدیشهر مطرح شد:

لزوم احیای نژاد گوسفند سنگسری از منظر چهره ماندگار کشور

۲۳ تیر ۱۴۰۱ | ۱۶:۲۰ کد : ۴۶۰۷۷ عمومی تاپ خبر پژوهشی و فناوری
چهره ماندگار دامپزشکی کشور بر ضرورت احیای گوسفند نژاد سنگسری تاکید کرد و گفت: باید پرورش گوسفند نژاد اصیل سنگسری از سر گرفته شود.
لزوم احیای نژاد گوسفند سنگسری از منظر چهره ماندگار کشور

به گزارش روابط عمومی جهاددانشگاهی استان سمنان، پروفسور محمدقلی نادعلیان در ارتباط ویدئو کنفرانسی با نخستین نشست علمی هم اندیشی و کارگاه های مشارکتی طرح ملی قطب دامپروری شهرستان مهدیشهر که به همت جهاددانشگاهی استان سمنان در دانشگاه آزاد مهدیشهر برگزار شد، ضمن حمایت از اجرایی شدن طرح ملی قطب دامپروری مهدیشهر اظهار کرد: اجرایی شدن این طرح می‌تواند به احیای نژاد اصیل گوسفند سنگسری کمک کند.

این استاد دانشگاه تهران از اجرای این طرح ملی به عنوان یک کار مثبت در دولت سیزدهم نام برد و با اشاره به پیشینه دامپروری در ایل سنگسری افزود: منطقه سنگسر چه در دوران انقلاب و چه در سال های بعد از آن از نظر حشم‌داری و دامداری همواره یکی از قطب های مهم و معروف صنعت دامپروری در کشور بوده است.

وی بااشاره به دلایل استقبال ویژه از گوسفند نژاد سنگسری تصریح کرد: گوسفند نژاد سنگسری در شمار نژادهای "ریز قلم" و سبک وزن جای می گیرد و از آنجا که بیشتر دوره چرای آن در مناطق کوهستانی و کوهپایه‌ای شکل می گرفته، از گوشت بسیار لذیذی برخوردار بوده است.

چهره ماندگار دامپزشکی کشور تلقیح این نژاد با دیگر نژادها در سال‌های بعد از انقلاب را یک روند نادرست ارزیابی و خاطرنشان کرد: این روند به مرور سبب می‌شود که این نژاد اصیل از بین برود.

وی با تمجید از تلاش‌های مسوولان استانی برای احیای این نژاد گفت: چند سالی است که دستگاه‌های اجرایی و از جمله جهادکشاورزی متوجه این اشتباه شده و لذا به دنبال احیای این نژاد اصیل هستند.

این دکترای برجسته دامپزشکی با اذعان به اینکه نژاد سنگسری ذاتا ریزه قلم و کوچک جثه است ادامه داد: زیست در کوه و کمر و نحوه چرا در طبیعت منطقه سبب شده که این گونه از گونه های باارزش و لذیذ باشد.

چهره ماندگار دامپزشکی کشور با تمجید از طرح ملی قطب دامپروری شهرستان مهدیشهر افزود: امید می رود که با اجرایی شدن این طرح و با پشتکار و تلاش مسوولان استان این نژاد اصیل و معروف بار دگر احیا و پرورش آن در سطح گسترده‌تری صورت گیرد.
وی ضمن برحذرداشتن دامداران بومی از تلقیح این نژاد با دیگر نژادها، اظهار کرد: ارزش این نژاد در حفظ ویژگی‌های آن است چرا که این گونه با طبیعت منطقه نیز سازگاری پیدا کرده است.

کلید واژه ها: نژاد سنگسری طرح ملی قطب دامپروری سنگسری جهاددانشگاهی سمنان جهاددانشگاهی استان سمنان سمنان


نظر شما :