با اتمام مطالعات علمی؛

طرح ملی قطب دامپروری مهدیشهر به زودی وارد فاز اجرایی می شود

۲۳ تیر ۱۴۰۱ | ۱۶:۴۴ کد : ۴۶۰۷۹ عمومی تاپ خبر پژوهشی و فناوری
رئیس جهاد دانشگاهی استان سمنان از پیشرفت ۶۵ درصدی مطالعات طرح ملی قطب دامپروری مهدیشهر خبر داد و گفت: تلاش همکاران ما بر این است تا مطالعات این طرح ظرف یک ماه آینده تکمیل شود.
طرح ملی قطب دامپروری مهدیشهر به زودی وارد فاز اجرایی می شود

به گزارش روابط عمومی جهاددانشگاهی استان سمنان، علی منصفی راد در نخستین نشست علمی هم اندیشی و کارگاه های مشارکتی طرح ملی قطب دامپروری شهرستان مهدیشهر اظهار کرد: با توجه به سفر احتمالی دولتمردان به استان در آینده نزدیک، تلاش ما بر این است که این طرح مطالعاتی به سرعت، تکمیل و ارائه شود.

وی با اشاره رویکرد علمی جهاددانشگاهی استان به طرح های مطالعاتی افزود: تلاش جهاددانشگاهی استان بر این است که با هم‌فکری ، همکاری و خردورزی جمعی یک طرح مطالعاتی درخور و شایسته و مهمتر از آن یک طرح مطالعاتی قابل اجرا تدوین و به مسوولان ذی‌ربط ارائه دهد.

رئیس جهاد دانشگاهی استان سمنان با اذعان به اینکه ما در این طرح مطالعاتی به دنبال امور اجرایی نیستیم ادامه داد: همه توان ما در این طرح معطوف به این است که طرح، همه الزامات تکمیل قطب را داشته باشد.

وی با بیان اینکه مطالعات علمی طرح ملی قطب دامپروری مهدیشهر در در کارگروه ‌های تخصصی دنبال و پیگیری می‌شود خاطرنشان کرد: مطالعات پروژه ملی قطب دامپروری مهدیشهر در حوزه های دامپروری، کشاورزی، گردشگری، مدیریت، بازرگانی، فرهنگی و مهندسی در حال انجام است.

منصفی‌راد اظهار کرد: خوشبختانه با پیگیری های صورت گرفته ایجاد مراکز اصلاح نژاد و به‌نژاد دامی به عنوان طرح فناورانه ملی به تایید جهاددانشگاهی کشور رسیده است.

رئیس جهاددانشگاهی استان از توسعه زنجیره های تولید و ارزش به عنوان یکی از هدفگذاری های طرح ملی قطب دامپروری مهدیشهر نام برد و بیان کرد: افزایش تولیدات گوشتی، لبنی و کمک به زنجیره ارزش با بهره‌گیری و فعال سازی همه ظرفیت های بومی و استانی و توجه همزمان به دامپروری صنعتی که از تاکیدات رئیس‌جمهوری است، از دیگر اهداف و راهبردهای پیش‌بینی شده این طرح است.

وی تامین منابع مالی پایدار را در پیشبرد بهتر این طرح ملی مهم و موثر ارزیابی و خواستار حمایت تمام‌قد مسوولان استان از این پروژه ملی شد،

منصفی راد به تمجید از همکاری‌ها و حمایت‌های استاندار، معاونین استاندار، نماینده مردم شهرستان‌های سمنان، مهدیشهر و سرخه، جهادکشاورزی استان و... از این پروژه پرداخت و با اشاره به کم‌توجهی‌ها به ظرفیت نژاد اصیل سنگسری گفت: متاسفانه تا پیش از این ، علی‌رغم اینکه گوسفند سنگسری در گذشته به عنوان یک برند مطرح بوده اما در حوزه دامپروری در سطح ملی کمتر به آن پرداخته شده بود. خوشبختانه با تصویب این طرح در سفر رئیس جمهور به استان، این مهم به صورت ویژه از طریق وزارت جهادکشاورزی پیگیری شد.

رئیس جهاددانشگاهی استان سمنان وعده داد: جهاددانشگاهی استان همه توان خود را برای ارائه یک طرح مطالعاتی وزین و اجرایی به کار گرفته و با تسریع در تکمیل طرح مطالعاتی به روند اجرایی آن در آینده نزدیک کمک کند.

گفتنی است در این نشست، معاون استاندار سمنان، رئیس جهاددانشگاهی استان سمنان، فرماندار مهدیشهر و تنی چند از فعالان، مؤثران و نخبگان حوزه دامپروری در شهرستان مهدیشهر، پروفسور نادعلیان، چهره ماندگار دامپزشکی کشور، دکتر احسانی از اعضای هیئت علمی دانشگاه های خارج از کشور و از اساتید بین المللی حوزه دامپروری به صورت ویدئو کنفرانسی و... به سخنرانی پرداختند.

همچنین در کنار برگزاری نشست هم اندیشی و در جهت پیشبرد اهداف مطالعات علمی تبدیل شهرستان مهدیشهر به قطب دامپروری، 5 کارگروه شامل کارگروه توسعه صنعت دامپروری، کارگروه توسعه گردشگری، کشاورزی و عشایری، کارگروه توسعه بازرگانی محصولات دامپروری، کارگروه ویژه تعادل دام و مرتع و کارگروه زجیره های تولید و ارزش بخش دامپروری شهرستان مهدیشهر تشکیل و در این کارگروه ها بحث و تبادل نظر شد.

کلید واژه ها: طرح مطالعاتی طرح ملی قطب دامپروری دامپروری قطب دامپروری استان سمنان سمنان جهاددانشگاهی جهاددانشگاهی سمنان


نظر شما :