/جهاددانشگاهی زیست‌بوم نوآوریِ نخبگان ایران/

۳محصول فناورانه جهاددانشگاهی سمنان در راه بازار/ ساخت نمونه اولیه قطعات حفاری معدن توسط مبتکران جهاددانشگاهی سمنان

۰۳ مرداد ۱۴۰۱ | ۱۴:۲۲ کد : ۴۶۷۰۸ عمومی تاپ خبر تجاری سازی فناوری و اشتغال
رئیس جهاددانشگاهی استان سمنان از جهاد دانشگاهی به عنوان مولود مبارک انقلاب و زیست‌بوم نوآوریِ نخبگان ایران نام برد و با اشاره به مطالبات مردم و مسوولان استان در حوزه درمان ناباروری گفت: در صددیم که مرکز درمان ناباروری جهاددانشگاهی استان سمنان که مجوز آن نیز از سوی جهاددانشگاهی کشور صادر شده، تا پایان سال راه‌اندازی شود.
۳محصول فناورانه جهاددانشگاهی سمنان در راه بازار/ ساخت نمونه اولیه قطعات حفاری معدن توسط مبتکران جهاددانشگاهی سمنان

به گزارش روابط عمومی جهاددانشگاهی استان سمنان، علی منصفی‌راد سوم مردادماه در نشست خبری با اصحاب رسانه استان ضمن تبریک روز مباهله و سالروز تاسیس جهاددانشگاهی اظهار کرد: ساختمان این مرکز ۹۸ درصد پیشرفت فیزیکی دارد. همچنین با قول مساعد استاندار و نماینده مردم سمنان، مهدیشهر و سرخه امید می‌رود که با تجهیز این مرکز، زمینه افتتاح این مرکز که از نیازهای ضروری استان است، فراهم شود.

دیگر هیچ بن‌بستی برای فرزندآوری نیست

وی به پیشرفت های جهاددانشگاهی در حوزه درمان ناباروری پرداخت و تصریح کرد: با پیشرفت های این نهادانقلابی در حوزه درمان ناباروری ، دیگر هیچ بن‌بستی برای فرزندآوری در کشور نیست.

رئیس جهاددانشگاهی استان از مراکز درمان ناباروری جهاددانشگاهی به عنوان موفق‌ترین  مراکز درمانی این حوزه در کشور نام برد و گفت: علی‌رغم تعداد محدود مرکز درمان ناباروری جهاددانشگاهی در سطح کشور، افزون بر ۶۰ درصد درمان‌های موفق در این بخش مربوط به مراکز وابسته به جهاددانشگاهی است.

وی از تلاش جهاددانشگاهی کشور برای گسترش و توسعه مراکز درمان ناباروری در استان‌ها خبر داد و گفت: این مرکز درمان ناباروری با همکاری پژوهشگاه های رویان و ابن سینا در استان سمنان راه‌اندازی می شود.

نیاز 40 میلیارد تومانی برای تجهیز مرکز ناباروری جهاددانشگاهی استان

رئیس جهاددانشگاهی استان سمنان در پاسخ به پرسشی در خصوص اعتبارات مورد نیاز برای تجهیز این مرکز درمانی اظهار کرد: برآورد اولیه ما برای تجهیز این مرکز حدود ۴۰ میلیارد تومان است، با این همه با توجه به فازبندی‌های انجام شده برای تجهیز و راه اندازی فاز اول آن به اعتباری قریب ۱۵ میلیارد تومان نیاز دارد.

منصفی‌راد همچنین خواستار حمایت و پشتیبانی مادی و معنوی مسوولان استانی برای اجرایی شدن پروژه های جهاددانشگاهی استان و از جمله: احداث مرکز درمان ناباروری جهاددانشگاهی، مرکز به‌نژاد دامی، ایستگاه اصلاح نژاد سنگسری، درمانگاه زخم دیابت و....شد.

تولید نمونه‌های آزمایشگاهی چندین محصول فناورانه در جهاددانشگاهی سمنان

رئیس جهاددانشگاهی استان همچنین از تولید نمونه‌های آزمایشگاهی چندین محصول فناورانه این نهاد انقلابی در استان سمنان خبر داد، و گفت: سه طرح فناورانه جهاددانشگاهی استان به تصویب جهاددانشگاهی کشور رسیده و مسوولان استانی نیز قول همکاری و تامین بخشی از منابع مالی این طرح‌ها را دادند.

وی با اشاره به رویکرد حمایتی استاندار و معاونین استاندار به طرح‌های فناورانه افزود: خوشبختانه استاندار سمنان نیز وعده داده که در دومین سفر دولتمردان به استان سمنان، منابع اعتباری مورد نیاز این طرح‌ها تأمین و دو طرح جهاددانشگاهی استان در شمار مصوبات دومین سفر رئیس‌جمهور به استان قرار گیرد.

رئیس جهاددانشگاهی استان با اشاره به تولید نمونه آزمایشگاهی مالچ معدنی در استان سمنان و عزم جهاددانشگاهی برای تجاری سازی این محصول گفت: مالچ معدنی که از باطله‌های معدنی بلااستفاده تولید می‌شود می‌تواند به مقابله با بیابان‌زایی و جلوگیری از گرد و غبار و..در استان و کشور کمک کند.

منصفی‌راد از کود ارگانیک به عنوان یک محصول فناورانه جهاددانشگاهی استان نام برد که به مرحله تولید آزمایشگاهی نیز رسیده افزود: این کود ارگانیک نیز بر پایه موادمعدنی، تولید شده و جهاددانشگاهی به دنبال تجاری‌سازی آن است.

ساخت نمونه اولیه 6 قطعه تجهیزات حفاری مواد معدنی توسط مبتکران جهاددانشگاهی سمنان

منصفی‌راد همچنین از برنامه ریزی برای تولید برخی تجهیزات حفاری به عنوان دیگر طرح فناورانه مصوب جهاددانشگاهی استان نام برد و گفت: عمده قطعات مربوط به تجهیزات حفاری از خارج کشور وارد می‌شوند و واردات این تجهیزات در دوران تحریم های ظالمانه با دشواری بیشتر صورت می‌گیرد لذا مبتکران جهاددانشگاهی استان با تمرکز بر ساخت ۶ قطعه از این تجهزات به دنبال خودکفایی کشور در برخی از قطعات حفاری هستند.

 وی از تهیه نمونه های اولیه این قطعات خبر داد و افزود: عزم جهاددانشگاهی استان بر تولید انبوه این قطعات است و امید می رود با همکاری و حمایت مسوولان استان زمینه تولید انبوه این قطعات در جهاددانشگاهی استان فراهم شود.

منصفی‌راد با اشاره اعطای طرح مطالعات قطب دامپروری مهدیشهر به جهاددانشگاهی استان از پیشرفت حدودا ۷۰ درصدی این طرح خبر داد و گفت: به موازات انجام مطالعات، جهاددانشگاهی به منظور تسریع در اجرایی شدن این پروژه ، اقدامات زیادی برای تکمیل پروژه های مرتبط با این طرح ملی آغاز کرده که در همین راستا بخشی از تجهیزات مربوط به آزمایشگاه پایه مرکز به نژاد دامی خریداری شده و تلاش می‌شود که این آزمایشگاه در هفته دولت امسال به بهره‌برداری برسد.

ذخیره‌سازی خون بندناف در استان سمنان از ۱۰۰۰نمونه گذشت

رئیس جهاددانشگاهی استان سمنان با اشاره به خدمات دهی جهاددانشگاهی استان در حوزه ذخیره سازی خون بندناف نوزادان گفت: با تلاش همکاران ما در جهاددانشگاهی در حال حاضر ذخیره‌سازی خون بندناف در استان سمنان از ۱۰۰۰نمونه نیز گذشته است.

وی ضمن دعوت از خانواده های هم استانی برای بهره مندی از این خدمات ویژه افزود: تاکنون چندین مورد در استان توانستند با استفاده از سلول‌های بنیادی همین نمونه های جمع آوری شده در استان، برخی بیماری های صعب‌العلاج خود و یا اعضای خانواده خود را درمان کنند.

افتتاح کلینیک درمان زخم دیابت تا پایان امسال

رئیس جهاددانشگاهی استان با اشاره به اخذ مجوز راه اندازی کلینیک درمان زخم دیابت برای استان سمنان گفت: ساختمان این مرکز جامع ترمیم زخم از طریق یکی از خیرین تامین شده و هم‌اکنون در حال نوسازی ساختمان و تجهیز مرکز هستیم.

این مدیر مسوول وعده داد: این مرکز درمانی پیشرو که دانش فنی آن از طریق پژوهشگران و مبتکران جهاددانشگاهی کشور بومی‌سازی شده ظرف ۴- ۵ ماه آینده آماده افتتاح و بهره برداری اولیه شود.

رئیس جهاددانشگاهی استان با اذعان به اینکه طرح های فناورانه جهاددانشگاهی استان در حوزه های: پزشکی و زیست فناوری، معادن و شیمی، دام سبک و همچنین مراکز نوآوری و شکوفایی اجرایی می شود از فعالیت ۴ مرکز نوآوری و شکوفایی در جهاددانشگاهی استان سمنان خبر داد و اظهار کرد: مرکز نوآوری و شکوفایی نرم افزارهای مبتنی بر تلفن همراه و تبلت، مرکز نوآوری و شکوفایی طراحی اپلیکیشن های موبایل، مرکز نوآوری و شکوفایی مواد و تجهیزات پزشکی و مرکز نوآوری و شکوفایی دامپروری و صنایع تبدیلی در جهاددانشگاهی استان در حال فعالیت هستند .

وی با اشاره به استقرار تیم های فناور در جهاددانشگاهی استان خاطرنشان کرد: در حال حاضر ۱۰ تیم فناور در مراکز نوآوری و شکوفایی جهاددانشگاهی استان خروج موفق داشته و در پارک های علم و فناوری استان و دانشگاه سمنان مستقر شدند. ضمن اینکه هم اکنون سه تیم فناور و یک شرکت دانش بنیان در مراکز نوآوری جهاددانشگاهی فعال هستند.

کلید واژه ها: جهاددانشگاهی درمان ناباروری جهاددانشگاهی جهاددانشگاهی استان جهاددانشگاهی استان سمنان سمنان استان سمنان


نظر شما :