رئیس جهاددانشگاهی استان سمنان خبر داد:

ذخیره سازی بالغ بر یک هزار نمونه خون بند ناف نوزادان در استان سمنان

۲۷ مرداد ۱۴۰۱ | ۱۲:۲۱ کد : ۴۷۶۷۴ عمومی تاپ خبر پژوهشی و فناوری
رئیس جهاددانشگاهی استان سمنان از ذخیره سازی بالغ بر یک هزار نمونه خون بند ناف نوزادان در نمایندگی خون بند ناف رویان جهاددانشگاهی این استان خبر داد.
ذخیره سازی بالغ بر یک هزار نمونه خون بند ناف نوزادان در استان سمنان

به گزارش روابط عمومی جهاددانشگاهی استان سمنان، علی منصفی راد در نشست علمی بازآموزی و ارتقاء آموزشی کارشناسان بانک خون بند ناف رویان جهاد دانشگاهی استان سمنان که با حضور مدیر دفاتر نمایندگی و مدیر کنترل کیفیت خون بند ناف رویان جهاددانشگاهی کشور برگزار شد، گفت: پتانسیل درمان بیش از ۸۰ بیماری خونی و غیر خونی با استفاده از سلول‌های بنیادی وجود دارد و با این حال می توان گفت که هر بیماری که آسیب سلولی داشته باشد از طریق سلول‌های بنیادی درمان می شود.

وی افزود: علی رغم شرایط بحرانی شیوع کرونا در کشور، تعداد موارد ذخیره سازی خون بند ناف در سالجاری با رشد قابل توجهی نسبت به مدت مشابه سال قبل روبرو بوده است.

رئیس جهاددانشگاهی استان سمنان با اشاره به فعالیت 9 ساله نمایندگی خون بند ناف جهاددانشگاهی در استان سمنان اشاره کرد و افزود: این نمایندگی از سال 1392 تا کنون در جهاددانشگاهی استان در حال خدمت رسانی است و تا کنون بالغ بر سه هزار و 500 مراجعه و بیش از یک هزار نمونه از استان سمنان در بانک خون بند ناف رویان جهاددانشگاهی ذخیره سازی شده است.

منصفی راد با تأکید بر اینکه خدمات ذخیر سازی خون بند ناف نوزادان در تمام شهرستان های استان ارائه می شود، ادامه داد: با توجه به برخورداری نمایندگی از نیروی مجرب در زمینه ژنتیک، مهمترین وظیفه این نمایندگی طلاع رسانی، جمع آوری، ارتباط خوب و مستمر با جامعه و ارسال نمونه خون بندناف خانواده های متقاضیان است.

وی خاطرنشان کرد: ارائه مشاوره پزشکی و اطلاع رسانی در خصوص کاربردها و مزایای سلول های بنیادی خون بندناف به مراجعین محترم، برگزاری دوره های آموزشی پیرامون فواید ذخیره سازی خون بندناف برای مادران باردار و زوجین، برگزاری جلسات توجیهی برای کارمندان ادارات دولتی و اطلاع رسانی از طریق رسانه های جمعی و پخش بروشورهای آموزشی و ارائه خدمات مشاوره حضوری در تمامی مطب های زنان زایمان و مطب های رادیولوژی از مهمترین اقدامات دفتر نمایندگی استان سمنان بوده است.

رئیس جهاددانشگاهی استان سمنان همچنین از امکان ارائه تسهیلات بانکی مناسب به متقاضیان ذخیره سازی خون بند ناف در استان سمنان خبر داد و گفت: کسب عناوین نمایندگی برتر در کشور در سال 97، مدیر نمایندگی خون بند ناف برتر کشور در سال 95، بیشترین درصد رشد نمونه های فریز شده در سال 95 و بیشترین درصد رشد ثبت قراردادهای اینترنتی در کشور در سال 98 از جمله موفقیت ها و عناوین کسب شده توسط نمایندگی خون بند ناف جهاددانشگاهی استان سمنان در سطح کشور است.

گفتنی است در این نشست که مدیران کنترل و کیفیت نمایندگی های خون بند ناف رویان کشور حضور داشتند از کارشناسان و خونگیران نمایندگی خون بند ناف جهاددانشگاهی استان سمنان تجلیل شد.

کلید واژه ها: خون خون بند ناف خون بند ناف رویان خون بندناف جهاددانشگاهی جهاددانشگاهی سمنان سمنان معاون عمرانی استاندار


نظر شما :