با انجام مطالعات تخصصی برآورد شد؛

ایجاد ۱۴۱۹ نفر اشتغال با تکمیل طرح ایجاد قطب دامپروری مهدیشهر

۱۲ شهریور ۱۴۰۱ | ۰۹:۰۷ کد : ۴۸۲۹۷ عمومی تاپ خبر پژوهشی و فناوری
رئیس جهاددانشگاهی استان سمنان از فعالیت بیش از ۱۰ نیروی انسانی تخصصی در قالب ۷ کارگروه تخصصی در معاونت پژوهشی این نهاد برای پیشبرد مطالعات پروژه ملی ایجاد قطب دامپروری کشور در شهرستان مهدیشهر خبر داد.
ایجاد ۱۴۱۹ نفر اشتغال با تکمیل طرح ایجاد قطب دامپروری مهدیشهر

علی منصفی‌راد در نشست با سرپرست معاونت هماهنگی امور اقتصادی استانداری سمنان گفت: مطالعات پروژه ملی قطب دامپروری کشور در شهرستان مهدیشهر در حوزه های 7 گانه دامپروری، کشاورزی، گردشگری، مدیریت، بازرگانی، فرهنگی و مهندسی ذیل کارگروه های تخصصی در حال انجام است.

وی از طرح ملی" قطب دامپروری مهدیشهر" به عنوان یک نقطه عطف در رشد و توسعه صنعت دامپروری در این استان نام برد و گفت: مطالعات این طرح در موضوعات تجهیز ایستگاه، مجتمع های دامپروری در حوزه دام سبک پرواری و دام سبک پربازده، مساحت مفید، میزان آب مورد نیاز و... در حال انجام است.

رئیس جهاددانشگاهی استان سمنان ادامه داد: ظرفیت دام برآورد شده در این مطالعات، 120 هزار رأس با راه اندازی کل مجتمع ها و اشتغال پیش بینی شده با راه اندازی این مجتمع ها، یک هزار و 419 نفر است، همچنین 13 بازارچه محصولات و تولیدات روستایی و کشاورزی در دو نقطه یعنی جمعاً 26 بازارچه پیش بینی شده است.

منصفی راد همچنین از اخذ مجوز مرکز اصلاح نژاد دام سبک جهاددانشگاهی استان سمنان خبر داد و گفت: پروژه احداث مرکز اصلاح نژاد و مرکز به‌نژاد دامی با تکیه بر دام سبک  نیز به عنوان یک طرح ملی فناورانه در حال اجرا است، آزمایشگاه پایه نیز در مرکز به‌نژاد دامی جهاددانشگاهی استان در شهرستان مهدیشهر در حال راه اندازی است و انشاءالله با کمک و حمایت مسوولین استان بتوانیم آزمایشگاه مرجع را نیز در کنار آزمایشگاه پایه راه اندازی و تجهیز کنیم.

وی افزود: با راه‌اندازی مرکز اصلاح نژاد و به نژاد دامی و ایستگاه اصلاح نژاد دام سنگسری، بسترهای لازم برای رشد و توسعه بیشتر صنعت دامپروری در استان سمنان و خصوصا شهرستان مهدیشهر فراهم می شود.

کلید واژه ها: اصلاح نژاد مرکز اصلاح نژاد استان سمنان جهاددانشگاهی سمنان جهاددانشگاهی


نظر شما :