/ایران استوار؛ ۴۴ سال افتخار/

رئیس جهاددانشگاهی استان سمنان تشریح کرد: ریل گذاری جهاددانشگاهی برای ورود خدمات تخصصی، فناورانه و دانش بنیان به سمنان

رئیس جهاددانشگاهی استان سمنان در تشریح برنامه ها و طرح های فناورانه این نهاد در یک سال گذشته گفت: جهاددانشگاهی واحد استان سمنان مسیر یکسال گذشته خود را با هدف انجام کارهای بر زمین‌مانده و با نگاه به ظرفیت ها و پتانسیل های موجود در جهت توسعه و پیشرفت این استان ریل گذاری کرده است.
رئیس جهاددانشگاهی استان سمنان تشریح کرد: ریل گذاری جهاددانشگاهی برای ورود خدمات تخصصی، فناورانه و دانش بنیان به سمنان

به گزارش روابط عمومی جهاددانشگاهی استان سمنان، علی منصفی راد در آستانه چهل و چهارمین سالروز پیروزی شکوهمند انقلاب اسلامی بر ضرورت اطلاع رسانی و بیان موفقیت ها و دستاوردهای جمهوری اسلامی ایران تأکید کرد و گفت: انقلاب اسلامی ایران، امروز استوار تر از همیشه با 44 سال افتخار با تمام دشمنی ها و فتنه ها به حرکت پرشتاب خود در زمینه های علمی، اقتصادی، پژوهشی و... ادامه می دهد.

وی افزود: به جهت ظرفیت ها و پتانسیل های خوبی که در استان سمنان وجود دارد، طی یکسال گذشته مأموریت های ملی برای جهاددانشگاهی سمنان تعریف و ابلاغ شده است و فعالیت ها و اقدامات بسیار خوبی نیز آغاز شده است.

رئیس جهاددانشگاهی استان سمنان ادامه داد: با دستور رئیس محترم جهاددانشگاهی و همکاری و پیگیری پژوهشکده معتمد( سرطان سینه و طی توافق انجام شده با این پژوهشکده، و با حمایت و پشتیبانی مسوولان استانی، استان سمنان به شبکه ملی پیشگیری و تشخیص زودهنگام بیماری های غیر واگیر و سرطان متصل می شود و مردم استان از خدمات تخصصی در این حوزه بهره مند می شوند.

منصفی راد تصریح کرد: همچنین فعالیت های خوب و ارزشمندی در خصوص راه اندازی مرکز درمان ناباروری، مرکز درمان زخم دیابت، مرکز جامع ترمیم زخم و... توسط جهاددانشگاهی در استان سمنان انجام شده است، انشاءالله با حمایت مجموعه استان، مرکز پیشگیری و غربالگری سرطان رایج در زنان نیز راه اندازی خواهد شد.

رئیس جهاددانشگاهی استان سمنان افزود: برنامه ها و مأموریت های ویژه و مناسبی در حوزه تولید و خدمات دانش بنیان با هدف توسعه و پیشرفت استان در این حوزه ها تدوین و اجرایی شده است، طرح های فناورانه جهاددانشگاهی استان در 4 حوزه پزشکی و زیست فناوری، معادن و شیمی، دام سبک و همچنین مراکز نوآوری و شکوفایی تهیه و در حال اجرا است.

آمادگی جهاددانشگاهی برای ایجاد زنجیره کامل درمان ناباروری در استان سمنان

منصفی راد ادامه داد: در حوزه پزشکی و زیست فناوری، مجوز مرکز درمان ناباروری و درمانگاه دیابت (مرکز جامع ترمیم زخم) و خدمات حوزه مهندسی بافت( در ذیل مرکز جامع زخم) اخذ شده است، در حوزه معادن وشیمی نیز سه طرح تولید مالچ طبیعی، تولید کود ارگانیک و تولید قطعات حفاری معادن غیر نفتی را به عنوان کار ویژه در حوزه ظرفیت ها و پتانسیل های معدنی استان انجام شده است و انشاءالله در دور دوم سفر رئیس جمهور به استان رونمایی و سپس تجاری سازی می شود.

وی اذعان داشت: هدف گذاری ما در حوزه پزشکی و زیست فناوری، انتقال دانش فنی در زمینه درمان نوین ناباروری با همکاری پژوهشگاه ابن سینا و رویان در زمینه درمان ناباروری از طریق سلول های بنیادی، تعیین جنسیت و تشخیص بیماری های ژنتیکی پیش از لانه گزینی جنین و... است که طی توافق نامه امضا شده با این دو پژوهشگاه امکان ارائه خدمات تخصصی به مردم استان در داخل استان فراهم می شود.

وی با اشاره به توفیقات درخشان جهاددانشگاهی در حوزه درمان ناباروری گفت: جهاددانشگاهی استان آمادگی دارد که با استقرار سیکل کامل درمان ناباروری در استان،زمینه بهره مندی شهروندان استان از خدمات پیشرو جهاددانشگاهی در این بخش بهره مند شود

منصفی راد تأکید کرد: در حوزه دامپروری نیز با عنایت به مصوبه سفر رئیس جمهور به استان سمنان با عنوان طرح ملی قطب دامپروری شهرستان مهدیشهر، ایجاد مرکز به نژاد دامی (زیست فناوری دام سبک) و ایجاد ایستگاه اصلاح نژاد قوچ سنگسری به عنوان دو طرح فناورانه در استان سمنان راه اندازی و شروع به فعالیت کرده است و انشاءالله در سفر رئیس جمهور به استان رسماً به بهره برداری می رسد.

وی ادامه داد: حفظ ذخایر ژنتیکی گوسفندان سنگسری با بکارگیری روش هسته بسته، طرح فناورانه کلان ملی "اصلاح نژاد دام سبک" و دستیابی به  قوچ و میش­های خالص اصلاح شده نیز از جمله هدف گذاری و ویژگی بارز طرح فناورانه در حوزه دام سبک است.

رئیس جهاددانشگاهی استان سمنان مراکز نوآوری و شکوفایی را یکی دیگر از حوزه های زیست بوم نوآوری این نهاد ذکر کرد و از فعالیت 4 مرکز نوآوری و شکوفایی در یکسال گذشته خبر داد و گفت: مرکز نوآوری و شکوفایی نرم افزارهای مبتنی بر تلفن همراه و تبلت، مرکز نوآوری و شکوفایی طراحی اپلیکیشن های موبایل، مرکز نوآوری و شکوفایی مواد و تجهیزات پزشکی و مرکز نوآوری و شکوفایی دامپروری و صنایع تبدیلی در جهاددانشگاهی استان در حال فعالیت هستند و تعداد 10 تیم فناور در این مراکز مشغول به طراحی و اجرای ایده های فناورانه و دانش بنیان هستند.

منصفی راد با بیان اینکه طرح های فناورانه جهاددانشگاهی در راستای مأموریتهای کلان جهاد دانشگاهی به تصویب رسیده است، افزود: طرح های فناورانه جهاددانشگاهی استان سمنان زمینه ایجاد اشتغال مستقیم و غیر مستقیم را فراهم می کند، با اجرایی شدن کامل این طرح ها، بالغ بر 60 تا 70 نفر اشتغال فراهم خواهد شد.

کلید واژه ها: استان سمنان جهاددانشگاهی سمنان جهاددانشگاهی استان سمنان جهاددانشگاهی سمنان مرکز نوآوری مرکز اصلاح نژاد مرکز به نژاد دامی سمنان درمانگاه دیابت


نظر شما :