رئیس جهاددانشگاهی استان سمنان تشریح کرد:

تهیه و اجرای سه طرح دانش بنیان بر پایه ظرفیت های معدنی استان در سالجاری

رئیس جهاددانشگاهی استان سمنان از تهیه و اجرای سه طرح کلان ملی در حوزه دانش بنیان در سالجاری در استان سمنان خبر داد.
تهیه و اجرای سه طرح دانش بنیان بر پایه ظرفیت های معدنی استان در سالجاری

به گزارش روابط عمومی جهاددانشگاهی استان سمنان، علی منصفی راد صبح امروز 27 فروردین ماه، در نشست با معاون هماهنگی امور اقتصادی استانداری سمنان گفت: چون سمنان یک استان با ظرفیت معدنی است و جهت جلوگیری از خام فروشی مواد معدنی و ... طرح های جهاد دانشگاهی سمنان در سال 1402 بر اساس مزیت غالب این استان تهیه و اجرا می شوند.

وی افزود: در همین راستا سه طرح جدید دانش بنیان و فناورانه در حوزه محیط زیست، کشاورزی و منابع طبیعی  بر پایه مواد معدنی که از مزیت ها و ظرفیت های غالب استان سمنان است در سال 1402 سال مهار تورم و رشد تولید تهیه شده و اجرا می شود.

رئیس جهاددانشگاهی استان سمنان ادامه داد: این طرح های فناورانه و دانش بنیان در حوزه محیط زیست شامل طراحی و ساخت فیلترهای تصفیه هوا بر پایه مواد معدنی جهت کاهش آسیب های آلودگی هوا در کشور، در حوزه کشاورزی تولید خوراک دام سبک و سنگین بر پایه مواد معدنی و طراحی و ساخت سنسورهای اندازه گیری رطوبت خاک مناطق کویری جهت جلوگیری از مصرف زیاد آب در کشاورزی برای سالجاری پیش بینی شده است.

منصفی راد همچنین از تجاری سازی دو محصول دانش بنیان با عنوان کود معدنی آهسته‌رهش و مالچ معدنی سازگار با محیط زیست با هدف کمک به تثبیت ریزگردها  به عنوان دو طرح دانش‌بنیان استان در سال گذشته نام برد و گفت: نمونه‌های اولیه این محصولات تهیه و تولید شده و مقدمات تولید انبوه آنان نیز فراهم شده است.

وی اذعان داشت: با بهره گیری از ظرفیت ها و پتانسیل های معدنی استان، این دو طرح فناورانه در حوزه کاهش آسیب و خسارت در حوزه کشاورزی، محیط زیست و منابع طبیعی توسط جهاددانشگاهی استان سمنان اجرا شده است که انشاءالله در دور دوم سفر رئیس جمهور به استان سمنان رونمایی می شود.

منصفی راد با بیان اینکه امیدواریم در سالجاری و با حمایت مسوولین انشاءالله طرح های فناورانه جهاددانشگاهی سمنان وارد مرحله تجاری سازی و تولید شود ادامه داد: پروژه گیاهان دارویی بسطام شاهرود، ایستگاه اصلاح نژاد دام سنگین، مرکز درمان ناباروری، مرکز تخصصی دیابت و ترمیم زخم و مرکز غربالگری و پیشگیری سرطان زنان نیز از جمله پروژه های مهم جهاددانشگاهی استان سمنان است که از سال گذشته شروع شده و انشاءالله با پیگیری، حمایت و کمک مسوولین در سال 1402 مورد بهره برداری قرار خواهد گرفت.

معاون هماهنگی امور اقتصادی استانداری سمنان نیز در این نشست گفت: جهاددانشگاهی در استان سمنان برنامه‌ ها و طرح‌های فناورانه و دانش بنیان بسیار خوبی را در دست اجرا دارد که برخی از آنها در مرحله نهایی هستند و برای اجرای سایر طرح های دانش بنیان پیگیری های لازم انجام می شود.

محمد رضا صادقی افزود: جهاددانشگاهی ظرفیت و پتانسیل خوبی در حوزه اصلاح نژاد دام سبک و سنگین دارد و انشاءالله با راه اندازی مراکز اصلاح نژاد دام سبک و سنگین با مدیریت جهاددانشگاهی استان، بتوانیم شعبه کوچکی از پژوهشگاه ابن سینا در استان داشته باشیم.

وی تأکید کرد: طرح های دانش بنیان که بر اساس مزیت معدنی استان تهیه و اجرا می شود نیز استانداری سمنان حمایت و همکاری لازم در خصوص اخذ مجوزهای محیط زیست، منابع طبیعی، کشاورزی و ... را خواهد داشت، برای راه اندازی مراکز تخصصی در حوزه پزشکی، دیابت، غربالگری سرطان زنان و... نیز پیگیری های لازم برای تأمین فضای مناسب انجام می شود.  

کلید واژه ها: استان سمنان سمنان جهاددانشگاهی استان سمنان استانداری سمنان طرح دانش بنیان دانش بنیان جهاددانشگاهی جهاددانشگاهی سمنان


نظر شما :